Zabawki dla dziecka – jakie wpłyną na rozwój malucha?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób, aby dziecko przyswoiło sobie nowe umiejętności i miało z tego frajdę. Przeczytaj, jakie korzyści płyną ze stosowania zabawek sensorycznych, interaktywnych, zdalnie sterowanych oraz konstrukcyjnych. 

Każde dziecko ma naturalną potrzebę bawienia się. Zabawki przekazują kulturowe treści, a przy tym mają m.in. funkcję kształcącą, wychowawczą oraz terapeutyczną. Wpływają jednocześnie na intelektualny, emocjonalny, a także społeczny rozwój dziecka. Jednak, żeby zabawki spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio dobrane do wieku i charakteru malucha. Przede wszystkim zabawki muszą być bezpieczne, dlatego postaraj się kupować przedmioty wykonane z materiałów wysokiej jakości i oznaczone odpowiednimi certyfikatami. Zwróć również uwagę na normy wiekowe umieszczone na różnych modelach zabawek, ponieważ nie zawsze są one adekwatne do poziomu skomplikowania gry czy mechanizmu zabawki. Pamiętaj, żeby ograniczyć nadmiar stymulacji dźwiękowej i świetlnej w zabawkach interaktywnych, jeśli Twoje dziecko ma wrażliwy układ nerwowy i źle reaguje na zbyt wiele bodźców.

Klasyczne zabawki rozwijające wyobraźnię przestrzenną

Klocki drewniane dla dzieci to prosta, praktyczna i uniwersalna zabawka, która rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie w każdym pokoleniu. Tworzenie konstrukcji z klocków pozwala poznać dziecku kształty oraz figury geometryczne, a także rozwijać jego twórczą inicjatywę. Warto wybrać klocki w barwny nadruk, który wzbudzi ciekawość malucha i ułatwi mu naukę kolorów. Zabawki konstrukcyjne ulepszają precyzję ruchów dziecka, a także kształtują w nim wytrwałość, systematyczność i zdolność do koncentracji. Zabawki konstrukcyjne obejmują różnego rodzaju klocki, ale również zabawę przy użyciu piasku, gliny, artykułów plastycznych (np. kredek, farb) oraz różnych zestawów do składania. W miarę rozwoju dziecko może tworzyć bardziej zaawansowane konstrukcje, składające się z większej liczby elementów.

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne, takie jak np. kolorowe piłeczki albo nadmuchiwana mata wodna, to rodzaj zabawek wprowadzających maluszka w świat dotyku, koloru i dźwięku. Zabawa piłeczkami sensorycznymi o różnych figurach i kształtach sprawdzi się podczas relaksującego masażu dziecka – dostarczy mu różnych doznań czuciowych, będzie stymulować zmysły i pozytywnie wpłynie na jego rozwój zdolności manualnych. Kolorowe piłeczki przydadzą się podczas nauki nazw kolorów, liczenia oraz rozpoznawania kształtów.

Zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne, które angażują malucha do zabawy, mogą pozytywnie wpływać na jego motorykę, rozpoznawanie kształtów i kolorów. Dobrej jakości zabawki interaktywne z mikrofonem, ruchomymi elementami i efektami świetlnymi pozwalają dziecku ćwiczyć koordynację wzrokowo-słuchową, percepcję wzrokową oraz rozwijają jego zdolności manualne. Szeroki wybór zabawek interaktywnych, sensorycznych i konstrukcyjnych znajdziesz na Lotrzyk.pl

Zabawki zdalnie sterowane

Zabawki zdalnie sterowane przyczyniają się do rozwoju zdolności manualnych dziecka oraz wspomagają jego umiejętność poruszania się w przestrzeni. Zwykle są tak zaprojektowane, że pochłaniają wiele uwagi malucha. Dziecko, próbujące podążać za zdalnie sterowanym pojazdem, będzie zmotywowane do raczkowania, wstawania i robienia kolejnych kroków.

Zdj. główne: Sandy Millar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywnie zarządzać czasem na stanowisku sprzedawcy w sieci sklepów Żabka
/
Jak efektywnie zarządzać czasem na stanowisku sprzedawcy w sieci sklepów Żabka
Odkryj strategie efektywnego zarządzania czasem, które pomogą Ci podnieść wydajność i zadowolenie klientów jako sprzedawca w sklepie Żabka.
Korzyści i wyzwania związane z rekrutacją zagranicznych spawaczy – perspektywa polskich firm
/
Korzyści i wyzwania związane z rekrutacją zagranicznych spawaczy – perspektywa polskich firm
Odkryj kluczowe korzyści i wyzwania związane z zatrudnianiem wykwalifikowanych spawaczy z zagranicy z punktu widzenia polskich firm. Dowiedz się, jak efektywnie przeprowadzić proces rekrutacji i jak sprostać potencjalnym trudnościom.
Co składa się na wyposażenie szkolno-przedszkolne?
/
Co składa się na wyposażenie szkolno-przedszkolne?
Placówki edukacyjne to miejsca, w których dzieci spędzają sporą część doby.