Noszenie kasku w miejscu pracy – kiedy jest obowiązkowe?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kask to jeden ze środków ochrony indywidualnej, który ma za zadanie chronić pracownika przed urazami głowy. Sprawdź, w jakich sytuacjach noszenie kasku jest obowiązkowe.

Kask w pracy – niezbędny środek ochrony indywidualnej. Dlaczego warto go nosić?

Osoby, które wykonują zawody podwyższonego ryzyka, mają obowiązek stosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Kask chroni przed urazami głowy czy karku, a to właśnie tego typu wypadki mogą najczęściej doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Dlatego właśnie noszenie kasku w miejscu pracy jest tak istotne. Producenci odzieży BHP mają obowiązek przestrzegać odpowiednich norm wyznaczonych przez międzynarodowe i krajowe standardy. Dlatego produkowane przez nich kaski stanowią odpowiednie zabezpieczenie głowy pracownika.

Kaski – gdzie należy je stosować?

Kaski najczęściej widzimy na głowach pracowników budowlanych lub rozbiórkowych. Jest to całkiem logiczne – w miejscach tych występuje podwyższone ryzyko upadku na głowę twardych obiektów, takich jak cegły czy narzędzia. Kaski chronią również głowy osób pracujących na wysokościach. W razie ewentualnego wypadku mogą zminimalizować efekty upadku na ziemię, ratując zdrowie, a nawet życie pracownika. Również górnicy w kopalniach, zarówno tych odkrywkowych, jak i podziemnych, mają obowiązek noszenia kasków.

Co ciekawe, także przewodnicy i turyści w niektórych atrakcjach turystycznych powinni założyć je na głowę. Przykładami są Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach czy Wodospad Kamieńczyka niedaleko Szklarskiej Poręby.

Kto ma obowiązek nosić kask w pracy? Sprawdź aktualne przepisy

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, noszenie kasku jest obowiązkowe w czasie przeprowadzania prac:

 • budowlanych, szczególnie na rusztowaniach oraz w ich sąsiedztwie;
 • rozbiórkowych, związanych z montażem lub demontażem szalunków;
 • z materiałami wybuchowymi;
 • na konstrukcjach stalowych, masztach, mostach, wieżach, stalowych konstrukcjach hydraulicznych, wielkich piecach, w walcowniach, stalowniach, dużych zbiornikach, rurociągach, stacjach energetycznych;
 • ziemnych i skalnych;
 • przeprowadzanych w rowach, tunelach, szybach i wykopach;
 • manewrowych na kolei;
 • wykonywanych w podziemnych kopalniach odkrywkowych i wyrobiskach;
 • w pobliżu dźwigów i podnośników oraz innych tego typu urządzeń;
 • wykonywanych przy kuźniach, wielkich piecach i odlewniach metali, a także zakładach obróbki rud;
 • w stoczniach okrętowych;
 • przy piecach przemysłowych.

Każdy kask ochronny dopuszczony do użytku w ramach wymienionych powyżej prac powinien spełniać normę PN-EN 397. Odpowiednia informacja o spełnianiu normy powinna zostać naklejona lub wytłoczona na danym kasku. Utrwalone w ten sposób informacje to: rodzaj tworzywa, numer normy, nazwa lub znak producenta, zakres rozmiarów, rok i miesiąc produkcji oraz numer identyfikacyjny.

Spełniający normę hełm składa się ze skorupy, wykonanej z polietylenu, zwykle mającej jaskrawy kolor. Pod skorupą mieści się więźba, mająca bezpośredni kontakt z głową pracownika. Przy uderzeniu skorupa przyjmuje na siebie większą część przekazanej gwałtownie energii. Z kolei więźba amortyzuje całość, przejmując i rozprowadzając siłę uderzenia ze skorupy. Kolejnym elementem jest najczęściej regulowany pas główny, okalający głowę pracownika.

Zdj. główne: Mufid Majnun/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kreatywność i wszechstronny rozwój dziecka w prywatnych placówkach edukacyjnych
/
Kreatywność i wszechstronny rozwój dziecka w prywatnych placówkach edukacyjnych
Poznaj unikalne metody wspierania kreatywności i wszechstronnego rozwoju Twojego dziecka w prywatnych placówkach edukacyjnych.
Kreowanie przestrzeni dla maluchów: Odkryj meble do żłobka, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo
/
Kreowanie przestrzeni dla maluchów: Odkryj meble do żłobka, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo
Kreowanie przestrzeni dla maluchów: Meble do żłobka - komfort i bezpieczeństwo dla rozwoju.
Korzyści płynące z indywidualnego podejścia do dziecka w żłobku prywatnym
/
Korzyści płynące z indywidualnego podejścia do dziecka w żłobku prywatnym
Dowiedz się jak indywidualne podejście do dziecka w żłobku prywatnym wpływa na jego rozwój i dobre samopoczucie. Zobacz korzyści takiej strategii edukacyjnej.